مقالات آموزشی

نحوه چیدمان آشپزخانه

لنالند | لنا طرح لوتوس

وقتی در مورد چیدمان آشپزخانه صحبت می کنیم همیشه بزرگتر بودن به معنی بهتر بودن آن نیست. آشپزخانه هایی که کوچکتر هستند معمولا باعث می شوند سایر اتاق ها کاربردی تر باشند. اگر بتوانید آشپزخانه خود را سازمان‌دهی کنید، می‌توانید زندگی خود را سامان دهید. با ایده‌های چیدمان آشپزخانه کوچک می‌توانید فضای آشپزخانه کوچک خود را منظم، کاربردی و زیبا کنید. در آشپزخانه کوچک همه چیز در دسترس شماست، در ساخت و دکوراسیون آن هزینه کمتری صرف می‌شود. در فضای کوچک مجبور به استفاده حداکثری از فضاها هستید به همین دلیل فضای بلااستفاده کمتری خواهید داشت؛ اما آنچه در آشپزخانه نقلی اهمیت دارد، چیدمان درست است.

 چیدمان آشپزخانه مرتب

شش مدل دکوراسیون مخصوص آشپزخانه وجود دارد. این شش مدل متناسب با اضلاع دیوار آشپزخانه، ابعاد آن و نوع سبک آشپزخانه قابل تغییر هستند. مدل‌های دکور آشپزخانه، مدل جزیره، شبه جزیره، L شکل، U شکل، گالری و راهرویی هستند. وسایل آشپزخانه از قبیل گاز، یخچال و سایر وسایل مورد نیازتان را متناسب با اندازه آشپزخانه خریداری کنید تا فضای آشپزخانه با انتخاب نامناسب تجهیزات آشپزخانه محدود نشود و فضای کافی برای باز و بسته شدن درب این وسایل از جمله یخچال، فر ؛ و تردد در این فضا وجود داشته باشد.

رنگ در دکوراسیون آشپزخانه کوچک نقش مهمی دارد

از رنگ‌های خنثی و روشن و شفاف در رنگ‌آمیزی دیوار آشپزخانه استفاده کنید. کابینت‌ها را خاکستری روشن کنید. وسایل با رنگ‌های برنزی و متالیک در کنار رنگ‌های روشن نمای فوق العاده‌ای به وجود می‌آورند.

چیدمان آشپزخانه معمولی

اگر آشپزخانه شما خیلی ساده و یکنواخت و تک‌رنگ است، یک حرکت و تغییر اساسی در آن به وجود بیاورید. یک راهکار ساده پوشش بخشی از دیوار آشپزخانه با طرح و رنگی کاملاً متفاوت با بقیه فضاست، مثلاً استفاده از یک کاغذ دیواری رنگی رنگی و شلوغ در بخش بزرگی از دیوار آشپزخانه‌ای کاملاً سفید و روشن می‌تواند حال و هوای این فضا را کاملاً متفاوت کند.

چیدمان آشپزخانه مرتب

رنگ‌های تیره آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. می‌توانید از آن‌ها به صورت ترکیبی با رنگ‌های روشن استفاده کنید. برای دیوار نزدیک گاز تا جای ممکن از رنگ سفید یا رنگ‌های بسیار روشن استفاده نکنید تا لکه‌های روغن و مواد غذایی بر روی آن‌ها خودنمایی نکند، البته می‌توانید در این قسمت‌ها از برچسب‌های طرح دار کاشی استفاده کنید.

نقشه آشپزخانه کوچک

از آن جایی که در آشپزخانه‌های کوچک فضا کم است، اهمیت روشنایی و نور در آن دوچندان می‌شود. چراغ‌های LED به قفسه‌ها و زیر کابینت‌های خود اضافه کنید تا فضای پیشخوان خود را روشن کنید. از لامپ‌های رشته‌ای استفاده کنید. لوستر هم به زیباتر شدن و بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه کوچک شما کمک می‌کند. می توانید یک آینه را به دیوار آشپزخانه یا در کابینت نصب کنید، آینه به انعکاس نور و روشن شدن آشپزخانه کمک می‌کند.

شما میتوانید از اینجا درباره ی سقف کاذب مناسب برای آشپزخانه بخوانید.

کف‌پوش‌ها هم در چیدمان آشپزخانه مهم است

اگر کف‌پوش آشپزخانه از کاشی است سعی کنید از کاشی‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. کاشی‌های کوچک آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. سعی کنید رنگ زیاد روشن یا تیره نداشته باشند.

چیدمان آشپزخانه کوچک بدون اپن

جزیره آشپزخانه به تازگی رونق زیادی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه داشته ولی این جزیره‌ها همیشه به اندازه ظاهرشان مفید نیستند. در چیدمان آشپزخانه‌های کوچک سعی کنید جزیره را حذف کنید. یا اگر اصرار دارید جزیره داشته باشید جزیره باریک انتخاب کنید و از فضای زیر آن هم استفاده کنید.

از پنجره برای افزایش زیبایی استفاده کنید

از پنجره‌های آشپزخانه خود استفاده کنید تا چشم‌اندازهای عالی از فضای بیرون داشته باشید. یک پرده زیبا و رنگارنگ، یک گل کنار پنجره، گلدان یا ظرف میوه‌ و یک سینک یا پیشخوان شسته رفته مطمئناً توجه را به خود جلب می‌کند.

کابینت آشپزخانه کوچک هایگلاس

هر چه فضای آشپزخانه شما کوچک‌تر باشد، انتخاب رنگ مناسب برای کابینت‌ها، دشوار‌تر و حساس‌تر خواهد بود زیرا باید سعی شود آشپزخانه دل‌باز بودن خود را کماکان حفظ کند. به‌کار گیری و استفاده از رنگ‌های روشن برای کابینت‌ها، باعث می‌شود که فضای آشپزخانه شما شاد و دل‌باز باشد و در مقابل استفاده از رنگ‌های تیره، باعث خواهد شد، فضای آشپزخانه، تنگ و تاریک به نظر بیاید.

برای اینکه فضای روشن‌تری در آشپزخانه ایجاد کنید، از کابینت‌های با در‌های شیشه‌ای استفاده کنید. درهای کابینت شیشه‌ای، سفید یا یخی و روشن برای چیدمان آشپزخانه کوچک عروس بسیار مناسب‌اند.

کابینت هایگلاس بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌ کوچک ایرانی هستند. هایگلاس یا ام دی اف خام که به وسیله روکش پلکسی گلاس، پوشانده شده است، نمایی مانند شیشه دارد ولی از شیشه سبک‌تر است. این کابینت‌های، ظاهری براق و شفاف دارند و نور را به صورت کامل منعکس می‌کنند. انواع متنوعی از مدل کابینت آشپزخانه با رنگ‌های مختلف گلاس معمولاً در دکوراسیون آشپزخانه‌های ساده و شیک به کار می‌آیند.

کابینت‌ها بزرگ‌ترین مرکز ذخیره‌سازی هستند

سعی کنید کابینت‌ها به صورت عمودی تا سقف ادامه داشته باشند. به این ترتیب فضای بیشتری خواهید داشت. البته در هنگام چیدن وسایل، وسایلی که کمتر ضروری هستند را در طبقات بالا قرار دهید.

احتمالاً از کل فضای کابینت به طور کامل استفاده نمی‌کنید؛ اما در چیدمان آشپزخانه کوچک این فضاها نقش مهمی دارند. از نظم دهنده‌های کابینت، تقسیم کننده‌های کشو و پشت دری کابینت‌ها استفاده کنید.

تأثیر قفسه‌های باز در چیدمان آشپزخانه کوچک جدی بگیرید

کابینت‌ها ممکن است فضای آشپزخانه را کوچک نشان دهند. بهتر است در بخشی از چیدمان آشپزخانه‌های کوچک از قفسه‌های باز استفاده کنید ولی آنچه در آن‌ها قرار می‌دهید محدود و مرتب کنید.

هود را در جای مناسبی قرار دهید

در چیدمان آشپزخانه نقلی باید هود را در جای مناسبی قرار دهید تا تهویه به راحتی انجام شود. چون در چنین فضای کوچکی اگر قرار باشد تهویه به درستی و به موقع انجام نشود، فضای آشپزخانه نامطبوع می‌شود.

نگذارید جایی بلا استفاده بماند

در چیدمان آشپزخانه کوچک استفاده از تمام فضا مهم‌ترین نکته است. از فضای بین قفسه‌ها، در پشت کمد‌ها، زیر سینک، گوشه‌های بلااستفاده و لبه‌های پنجره استفاده کنید. از گیره‌ها، قلاب‌ها، شلف‌های پشت دری، آویزهای لوازم آشپزخانه و قفسه‌های ویژه گوشه‌ها، قفسه قابلمه، گیره‌های آهنربایی برای چاقوها و… استفاده کنید.

به فکر جای دیگری برای ماشین لباس‌شویی باشید

معمولاً در آشپزخانه جایی را برای ماشین لباس‌شویی در نظر می‌گیرند. ولی سعی کنید در چیدمان آشپزخانه کوچک ماشین لباس‌شویی را به بخش دیگری از خانه منتقل کنید.

سینک ظرف‌شویی مناسب را جایگزین ماشین ظرف‌شویی کنید

آشپزخانه کوچک شما ممکن است جایی برای ماشین ظرف‌شویی نداشته باشد، بنابراین به فکر یافتن یک سینک دوبل باشید. با این انتخاب یک سینک برای شستن و سینک دیگری برای ظروف کثیف دارید و آشپزخانه شما مرتب باقی می‌ماند.

میز آشپزخانه را مخفی کنید

می‌توانید از میزهای تاشو یا کشویی که مخفی می‌شوند در آشپزخانه استفاده کنید و بعد از استفاده آن‌ها را جمع کنید. صندلی‌هایی که پشت ندارند هم گزینه مناسبی در چیدمان آشپزخانه‌های کوچک هستند.

حرف آخر

آشپزخانه‌ها قسمت اساسی هر خانه هستند و همه ما آشپزخانه جادار و مرتب می‌خواهیم؛ اما با روند مداوم خانه‌های خرد و کوچک شدن، آشپزخانه‌ها نیز در حال کوچک شدن هستند. این‌که چگونه بتوانیم با استفاده از فضاهای کم، همان بازده، سبک و ساماندهی آشپزخانه‌های بزرگ را حفظ کنید؛ اهمیت زیادی دارد که در این مطلب تا حدودی به آن پرداخته شد. امیدواریم برای شما مفید باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *