مقالات آموزشی

نظافت سقف کاذب

سقف کاذب نیز یکی از اجزای یک واحد به شمار می آید که مانند دیگر بخش ها نظافت و تمیز کردن آن خالی از لطف نیست. با نظافت سقف کاذب علاوه بر این که می توانید ظاهر آن را بهبود دهید می توان گفت طول عمر مفید این اجزای مهم را نیز افزایش داده اید. این سقف ها همانطور که از نام آنها مشخص می باشد بر روی سقف اصلی قرار می گیرند و برای به روز کردن واحد ها و نوسازی بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت نظافت سقف کاذب

نظافت سقف کاذب

 

همانطور که اشاره کردیم سقف یکی از اجزای اصلی واحد می باشد که در بیشتر قسمت ها آن را مشاهده می کنید. در صورتی که این بخش را به خوبی تمیز کنید احتمالا تغییر چشمگیری را در واحد های خود مشاهده خواهید کرد. معمولا بسیاری از افراد نظافت این بخش مهم را به نادیده گرفته و به آن توجه نمی کنند که باید بگوییم این کار علاوه بر اینکه بر روی طول عمر سقف کاذب تاثیر منفی دارد می تواند باعث کاهش زیبایی این بخش نیز می شود.

طول عمر معمول سقف های کاذب با جنس های مرغوب می تواند میان 15 تا 20 سال باشد و در صورتی که رسیدگی کافی را برای آنها انجام دهید احتمالا مقدار بیشتری نیز عمر کنند و این عامل می تواند تاثیر مستقیمی بر روی کاهش هزینه های شما داشته باشد. اما سقف های کاذر نیز دارای انواع مختلفی می باشند که از متریال های مختلف تولید شده اند که تمیز کردن هر کدام باید با روش مختلفی انجام بگیرد تا به ساختار آن آسیبی وارد نشود.

 

نکات مهم در تمیز کردن سقف کاذب

 • ابتدا سقف را نظافت کنید و سپس به سراغ نظافت منزل بروید زیرا ممکن است گرد و غباری که بر روی سقف ها وجود دارد روی وسایل دیگر شما بنشیند
 • روی وسایل تمیز خانه را با استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف و یا پارچه بپوشانید تا خاک روی آنها نشیند
 • برای شروع کار اول به تمیز کردن خاک روی سقف کاذب بپردازید
 • از پاچه های نرم و یا سری مخصوص جارو برقی برای تمیز کردن استفاده کنید
 • از یک فرد دیگر کمک بگیرید
 • برای هر نوع متریال شوینده مناسب را انتخاب کنید
 • تنها زمانی تمیز کاری را انجام دهید که سقف واقعا کثیف باشد
 • پس از پایان کار حتما سقف را خشک کنید

 

سقف کاذب چوبی و وود پلاست

می دانید که محصولات چوبی را نمی توان به راحتی با استفاده از مایعات و مواد شوینده نظافت کرد. بهترین کار برای این که بتوانید این سقف های چوبی را تمیز کنید این است که با استفاده از جارو برقی خاک آنها را بگیرید. البته توجه داشته باشید که از سری های نرم برای انجام این کار استفاده کنید و پس از اینکه غبار را گرفتید می توانید با یک دستمال خشک و یا کمی مرطوب سطح سقف را به خوبی تمیز کنید.

در صورتی که در سقف های ترکیب چوب و پلاستیک (وود پلاست) استفاده می کنید به راحتی می توانید پارچه های مرطوب برای تمیز کردن آنها استفاده کرده بدون اینکه نگران آسیب دیدن آنها باشید.

 سقف کاذب تیغه ای

سقف های تیغه ای به علت مقاومت بالایی که دارند به راحتی می توان آنها را نظافت کرد. این محصولات دارای الیاف سختی در ساختار خود هستند که این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب سطح آن را تمیز کنند. با استفاده از یک دستمال نخی مرطوب می توانید به خوبی قبا را از سطح آنها تیز کنید و بهتر است تا بعد از گردگیری با یک دستمال خشک نیز بر روی آنها بکشید تا به خوبی تمیز شوند.

سقف کاذب فیبری

نظافت سقف کاذب

سقف های فیبری معمولا از مواد طبیعی و معدنی ساخته شده اند و به همین دلیل در برابر مواد شوینده و آب مقاوم هستند. می توانید برای نظافت سقف کاذب فیبری از یک دستمال مرطوب استفاده کنید، که آن را با مواد شوینده آغشته کرده اید. برای انتخاب مواد شوینده بهتر است تا شوینده های ضعیف تر را مورد انتخاب قرار دهید. برای شروع استفاده از یک مایع ظرفشویی میتواند انتخاب خوبی باشد.

 

البته می توانید گرد و خاکی که بر روی سقف وجود دارد را نیز با استفاده از یک اسفنج در ابتدای کار تمیز کنید و سپس با استفاده از مواد شوینده، کار نظافت را تکمیل کنید. در صورتی که می خواهید از شوینده ها برای نظافت استفاده کنید بهتر است تا ابتدا قسمت کوچکی را تمیز کنید و کمی صبر کرده و در صورتی که با مشکلی مواجه نشدید بقیه قسمت ها را نیز تمیز کنید. در آخر نیز بهتر است تا با استفاده از یک دستمال خشک نم و رطوبتی که بر روی سقف باقی مانده است را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن سقف کاذب فلزی

برای تمیز کردن اجسام فلزی بهتر است تا ابتدا ستلی از آب و صابون رقیق شده آماده کنید. سپس طبق مراحل زیر عمل کرده و نظافت را انجام دهید.

 • با استفاده از یک دستمال نرم گرد و غبار را از روی سقف تمیز کنید.
 • پس از آن با یک دستمال دیگر با استفاده از محلولی که آماده کرده اید شروع به تمیز کردن سطح کنید
 • با استفاده از یک دستمال خشک سطح را به خوبی خشک کنید تا مایعات بر روی آن باقی نماند

سقف کاذب فایبرگلاس

سقف های فایبرگلاس بسیاری مقاوم می باشند و آب و رطوبت نم تواند به ساختار آنها آسیبی وارد کند، به همین دلیل می توانید به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب و هر نوع مواد شوینده ای که به آن دسترسی دارید در مدت کوتاهی نظافت سقف را انجام دهید. البته یک مشکلی که برای این متریال وجود دارد این است که ممکن است میکروب ها در آن رشد کنند و باعث تخریب ساختار فایبرگلاس شوند. به همین منظور بهتر است تا نظافت آنها را جدی بگیرید و به صورت دوره ای این کار را انجام دهید.

سقف آکوستیک

سقف های آکوستیک با اینکه از متریال های مقاومی تولید می شوند اما به علت گوناگونی مدل های مختلف آنها بهتر است تا برای نظافت آنها به از نماینده معتبر شرکت خریداری شده کمک بگیرید. با این حال می توان گفت سقف آکوستیک کناف را نیز می توان با استفاده از یک پارچه مرطوب به راحتی تمیز کنید. البته بهتر است قبل از آب با استفاده از فشار باد سشوار غبار موجود بر روی آنها را تمیز کرده و سپس با استفاده از دستمال به سراغ لکه ها بروید.

شما میتوانید درباره دیوارپوش ضدآب حمام از اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *