مقالات آموزشی

پانل های گچی کناف

 

پانل های گچی در بین مردم به گچ برگ نیز معروف هستند.

 

پانلهای گچی کناف ایران بسته به نیاز و شرایط استفاده کننده  در ضخامت های مختلف عرضه میگردد.

پانل های با ضخامت 6 میلیمتری : این پانل ها صرفا جهت استفاده در طرح هایی که شامل منحنی های با قوس تند است استفاده می شود.

توجه : از این نوع پانل نباید  جهت اجرای دیوار ها یا سقف های کاذب ساده استفاده کرد و کاربرد آن فقط نواحی دارای قوس دار است .

پانل های با ضخامت 9.5 میلیمتری : این پانل ها نیز مانند پانل های 6 میلیمتری برای اجرای قوس ها کاربرد داشته و نباید از آن جهت اجرای دیوار ها یا سقف های کاذب ساده استفاده کرد.

پانل های با ضخامت 12.5 میلیمتری :رایج ترین تولید کارخانه کناف ایران پانل 12.5 میل است که جهت دیوارهای جداکننده و پوششی ، سقف های کاذب ساده و دکوراتیو استفاده می شود.

پانل های با ضخامت 15 میلیمتری : معمولا در  دیوارها و در فضاهایی که نیاز به مقاومت بیشتر باشد استفاده می شود.

پانل های با ضخامت 18 میلیمتری و بالاتر : معمولا جهت استفاده در فضاهای خاص که نیاز به استحکام بسیار بالا یا خطر برخورد شدید با دیوار وجود دارد استفاده می گردد.

 

 

پانل های گچی کناف صفحاتی  هستند که  هسته گچی با ترکیبات مخصوص داشته  و سطح و لبه های طولی آنها با نوعی از کاغذ محکم مخصوص ، پوشانده شده و به طور کلی :

پانل های روکش دار گچی کناف در چهار تیپ تولید و به بازار عرضه می گردند:

  • پانل معمولی یا RG که رنگ این پانل ها کرمی می باشد. 
  • پانل مقاوم در برابر رطوبت یا MR
  • رنگ این نوع پانل سبز رنگ است.
  • پانل مقاوم در برابر حریق یا FR
  • این پانل ها صورتی رنگ هستند.
  • پانل مقاوم در برابر حریق و رطوبت یا FM

پانل گچی ساده (معمولی)  ( RG یا GKB )

پانل های گچی معمولی یا RG به طور کلی در ساخت و ساز خشک (مثل پارتیشن ها یا دیوارهای جداکننده کناف، دیوارهای پوششی (لاینینگ)  و سقف های کاذب کناف ) در محیط های خشک و بدون خطر آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرند . این صفحات دارای روکش با رنگ کرم بوده و در راستای محور میانی پشت آن  مهر آبی کلمه کناف Knauf   به صورت لاتین چاپ شده است( پشت پانل علاوه بر کلمه knauf  زمان تولید ( تاریخ و ساعت تولید هر برگ نز ذکر شده است ).

پانل گچی مقاوم  برابر رطوبت (MR یا GKBI)

صفحاتی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها با مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکیب شده و برای محیط های مرطوب مناسب می باشند . پانل های گچی MR برای آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی و سایر محیط های نمناک  مورد استفاده قرار می گیرند . این صفحات دارای کاغذ سبز رنگ می باشند  که  در امتداد محور میانی آن ها مهرآبی کناف Knauf   به صورت لاتین چاپ شده است.

این پانل ها ضد آب نیستند ( در برابر رطوبت مقاومند )

 

پانل گچی مقاوم در برابر آتش ( FR یا GKF )

صفحاتی هستند که در گچ تشکیل دهنده آن  الیاف شیشه  موجود است و در برابر حریق مقاومت از خود نشان می دهند . پانل های گچی FR  در مناطق و فضاهایش که نیاز به محافظت در برابر آتش در آنها وجود دارد  مانند ( پوشش تیر ها و ستون های فولادی ، داکت های تاسیساتی و کلیه فضاهای حساس به آتش و تبعات آن … )  استفاده  می شوند . این پانل ها دارای روکش صورتی هستند و در راستای محور میانی خود مهر قرمز  کناف Knauf  به صورت لاتین چاپ شده است.

 

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و آتش (FM یا GKFL)

صفحاتی هستند که در گچ تشکیل دهنده آن  الیاف شیشه و همچنین  مواد مقاوم در برابر رطوبت قرار دارد .پانل های گچی FR (مقاوم در برابر حریق و رطوبت) در مکانهایی که توام با رطوبت  ممکن است مقاومت در برابر حریق مورد نیاز باشد و حساسیت توام رطوبت و حریق احساس شود   استفاده می شوند، این پانل ها دارای روکش سبز  بوده و در راستای محور میانی پشت خود مهر قرمز کناف Knauf  به صورت لاتین چاپ شده است.

 

علاوه بر آنچه گفته شد پانل های گچی کناف  با توجه به محل استفاده دارای ویژگی های فیزیکی متفاوتی می باشند که در تصویر زیر به آن اشاره شده است :

 

 

کناف همچنین صفحات پانل سیمانی ( آکوا پانل ) را جهت مناطق خاص به بازار عرضه کرده است .به پانل سیمانی سمنت برد یا آکوا پانل نیز گفته می شود. پانل های سیمانی کناف معمولا جهت دیوارهای جداکننده بین واحد ها یا دیوار های خارجی و پوشش دیوار و سقف کاذب استخر ها یا مناطق مرطوب کاربرد دارد ، همچنین از این پوشش ها میتوان در نمای ساختمان نیز استفاده کرد.

شما میتوانید از اینجا درباره ی قیمت کناف بخوانید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *