مقالات آموزشی

استفاده از رنگ مشکی در خانه

رنگ مشکی

روش های استفاده از رنگ مشکی در طراحی داخلی

زمانی که صحبت از طراحی داخلی می شود، رنگ مشکی رنگی محبوب و پرکاربرد به شمار نمی رود. زیرا مردم تصور می کنند که رنگ مشکی باعث تاریک شدن و دلگیر شدن محیط زندگی آنها خواهد شد. اما این باور در واقع یک پیش داوری اشتباه است. حقیقت این است که متخصصان بیان می کنند که در هر اتاقی حداقل باید یک وسیله و یا اکسسوری به رنگ سیاه وجود داشته باشد. سیاه با رنگ مرموز و تاثیر گذاری که دارد، در هر مکانی ظرافتی زیبا را به نمایش می گذارد. پس اگر علاقه مند به استفاده از رنگ سیاه در طراحی داخلی هستید با پویانو همراه باشید تا با روش های استفاده از رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی بیشتر آشنا شوید:

رنگ سیاه با تیرگی ای که در محیط زندگی ما ایجاد می کند، باعث می شود تا سایر رنگ ها و فرم هایی که در اطراف آن قرار دارند، برجسته تر شده و جلوه بیشتری بیابند. هم چنین می توان این رنگ را در تمام اتاق ها و در تمام سبک های طراحی داخلی به کار برد. چه کاناپه ای شیک و مدرن و یا فرشی با طرح های هندسی و یا میزی زیبا به رنگ مشکی را می توان به شکلی با وقار، مدرن، ساده، هیجان انگیز، قدرتمند و یا رمانتیک در طراحی داخلی مورد استفاده قرار داد. همه چیز به این بستگی دارد که رنگ سیاه را چگونه به کار ببرید.

بسیار مهم است که در هر اتاق مقداری رنگ مشکی وجود داشته باشد. زیرا زمینه ای برای استراحت دادن به چشم ها به شمار می رود. اگر در یک مکان بیش از اندازه نور و رنگ های درخشان وجود داشته باشد، هیچ زمینه ای برای استراحت کردن چشم ها وجود نداشته و این موضوع بعد از مدتی آزار دهنده خواهد بود. برای این منظور نیازی نیست که از رنگ سیاه بیش از اندازه استفاده شود. تنها ترکیب آن با رنگ های دیگر کافی خواهد بود. برای مثال می توانید رنگ سیاه را به عنوان قاب عکس هایی بر روی دیوار، یک میز سیاه رنگ، دیوار پوش های سیاه، آباژوری به رنگ مشکی و یا به عنوان روکشی برای کوسن های تزئینی به کار ببرید. تکرار همیشه ایده خوبی در طراحی داخلی به شمار می رود، بنابراین می توانید از این نمونه های کوچک در سرتاسر اتاق استفاده کنید تا جلوه ای یکپارچه ایجاد شود.

قوانین استفاده از رنگ مشکی در طراحی داخلی

رنگ مشکی

  • اگر رنگ سیاه را همراه با رنگ سفید ترجیح می دهید، حتما ترکیبی از الگوهای بزرگ، کوچک و متوسط را برای ایجاد توجه و عمق بصری مورد استفاده قرار دهید. اگر رنگ غالب شما سیاه است (به عنوان مثال رنگ دیوار)، جزئیاتی مانند اکسسوری های فلزی، نقاشی های دیواری با رنگ های روشن و یا یک قاب عکس سفید را به آن اضافه کنید تا از یکدست بودن آن جلوگیری کنید.
  • در طراحی داخلی، استفاده از رنگ سیاه برای مبلمان را به عنوان لباسی برای آن ها در نظر بگیرید. ممکن است انتخاب شیک و زیبایی باشد، اما فراموش نکنید که برای تکمیل کردن آن به زیورآلات، یعنی اکسسوری ها نیاز خواهید داشت. اتاق را مانند لباسی که به تن می کنید در نظر بگیرید. نمی توانید لباس را بدون کفش و زیور آلات به تن کنید. به همین دلیل تنها با خرید یک مبل سیاه نیز نمی توانید اتاق خود را زیبا کنید.
  • می توانید در اتاقی سیاه رنگ از رنگ های دیگر به عنوان رنگی برجسته استفاده کنید. اگر سبکی قابل توجه تر می خواهید در کنار رنگ سیاه از رنگ های صورتی و یا نارنجی و اگر فضایی ملایم تر می خواهید رنگ های آبی روشن و یا سبز و یا برای سبکی خیره کننده تر رنگ طلایی را در کنار رنگ سیاه به کار ببرید.
  • رنگ سیاه باشکوه

اگر خانه و اتاق نشیمن بزرگی در اختیار دارید می توانید تمام مبلمان را به رنگ سیاه انتخاب کنید. برای مثال مبل ها، میز غذاخوری و پرده ها… سپس اگر در کنار این مبلمان سیاه از رنگ های درخشانی مانند طلایی و یا نقره استفاده کنید، جلوه ای با شکوه و مجلل به محیط زندگی خود خواهید باشید. نکته ای که در این  جا باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر مبلمان را تماما به رنگ سیاه انتخاب می کنید، سایر سطوح مانند دیوار ها و کفپوش را به رنگ های روشن انتخاب کنید.

  • استفاده از رنگ سیاه در طراحی داخلی در سرویس بهداشتی

معمولا در سرویس بهداشتی به دلیل این که مکانی کوچک، بسته و بدون پنجره است، از رنگ های روشن در طراحی آن استفاده می شود. اما با استفاده از یک رنگ تیره نیز می توان به سرویس بهداشتی ظاهری زیبا و خاص بخشید. اگر تصور این که تمام سرویس بهداشتی به رنگ تیره باشد شما را می ترساند، می توانید تنها یکی از دیوارها، روشویی و اکسسوری های سرویس بهداشتی را به رنگ سیاه انتخاب کنید. بدون شک با این انتخاب از فضای زیبایی که در این مکان ایجاد خواهد شد شگفت زده خواهید شد.

  • رنگ سیاه در آشپزخانه

یکی از راه های دلباز تر و بزرگتر جلوه دادن آشپزخانه این است که از کابینت های ردیف بالا استفاده نکنید. اگر از این روش برای بزرگ تر جلوه دادن آشپزخانه خود استفاده می کنید، نیازی نیست که دیوار های خالی را حتما به رنگ سفید رنگ آمیزی کنید. برای آشپزخانه ای جسور تر و پر مدعا، رنگ سیاه را برای دیوار خالی انتخاب کنید. از آن جایی که بر روی دیوار کابینتی وجود ندارد، رنگ سیاه به هیچ عنوان باعث دلگیر شدن فضا نخواهد شد.

  • پله هایی به رنگ سیاه

اگر خانه شما دو یا چند طبقه بوده و در داخل خانه پله وجود دارد، با استفاده از رنگ مناسب میتوانید جلوه زیباتری به این پله ها ببخشید. می توانید کف پله ها را به رنگ سیاه انتخاب کرده و نرده های آن را به رنگ روشن تر و یا بالعکس ب کار ببرید. در هر دو صورت پله ها به عنصری زیبایی بخش در طراحی داخلی تبدیل خواهند شد. فاصله بین پله ها نیز فضای مناسبی برای استفاده از رنگ سیاه و جلوه بخشیدن به پله ها به شمار می رود.

  • یک مبل سیاه رنگ

اگر می خواهید از رنگ سیاه بر روی مبلمان بزرگی مانند کاناپه استفاده کنید، با به کار بردن رنگ سفید در سایر سطوح می توانید به کنتراستی زیبا دست پیدا کنید. یک مبل سیاه رنگ چنان قدرتی دارد که می تواند به نقطه کانونی اتاق نشیمن تبدیل شود. انتخاب رنگ سیاه هم از نظر ظاهری بسیار تاثیر گذار خواهد بود و هم با گذر زمان، برای پنهان کردن لکه ها ی ایجاد شده بر روی مبل بسیار ایده آل به شمار می رود.

  • استفاده از رنگ سیاه در اتاق خواب

نیازی نیست که رنگ سیاه را در طراحی داخلی همیشه به عنوان رنگ اصلی و غالب به کار ببرید، می توانید با این رنگ تنها یک نقطه کانونی در طراحی ایجاد کنید. برای مثال در اتاق خواب، تاج تخت خواب عنصری است که می تواند به نقطه کانونی در طراحی این مکان تبدیل شود. اگر تاج تخت را به رنگ سیاه انتخاب کرده و یا فقط دیوار پشت آن را به رنگ سیاه، رنگ آمیزی کنید، قدرت این نقطه کانونی افزایش یافته و تمام توجه ها را به خود جلب خواهد کرد.

رنگ مشکی

شما میتوانید از اینجا درباره ی رنگ کردن سقف از اینجا بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *