مقالات آموزشی

لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان

یکی از مهم ترین بخش ها در بازسازی ساختمان و تعمیرات ساختمان مربوط به بخش لوله کشی  است . شاید به دلیل این که این لوله ها در طراحی دکوراسیون داخلی در مقابل چشم نیستند ، بسیاری از اهمیت این موضوع غافل میشوند . اما همانطور که در بازسازی منزل ، دکوراسیون داخلی منازل مهم و ضروری است ، طراحی و اجرای لوله کشی ساختمان نیز به همان میزان اهمیت دارد . لوله کشی ساختمان توسط شرکت بازسازی ساختمان در سه بخش لوله کشی آب ، لوله کشی فاضلاب و لوله کشی گاز انجام میشود.لوله کشی ساختمان  

1 – اهمیت لوله کشی مناسب

همانطور که گفته شد لوله کشی از مهم ترین مسائل در بازسازی است و در خیلی از مواقع بازسازی بدون تغییر در دکوراسیون داخلی منزل و فقط در جهت رفع نواقص و آسیب های لوله کشی ساختمان انجام میشود .

استفاده از مصالح نامرغوب و بی کیفیت ، طراحی و اجرای نادرست آن ، رعایت نکردن اصول و مقررات این کار همگی این موارد باعث میشوند پس از مدتی لوله های ساختمان دچار خرابی  و پوسیدگی شوند ضمن اینکه هزینه ی زیادی را بر روی دست اهالی ساختمان می گذارند ، ممکن است آسیب ها و خطرات جانی را نیز به دنبال داشته باشد.

2 – قیمت لوله کش

برای اینکه بدانیم چه مقداری هزینه ای را لازم است برای تعمیرات و تعویض لوله کشی پرداخت کنیم باید عوامل موثر زیادی را در نظر گرفت از جمله :

متراژ لوله کشی ساختمان ، کیفیت و مرغوبیت مصالح لوله کشی ، اسباب و وسایل مورد نیاز برای انجام لوله کشی ساختمان ،اجرت استاد کار مربوطه برای انجام این کار و تعداد نیروی مورد نیاز برای آن .

3-روش های لوله کشی آب و فاضلاب

در این قسمت لازم است نگاهی بیندازیم به روش های لوله کشی آب از گذشته تا به امروز :

  • لوله کشی سنتی

در این روش از لوله های فلزی استفاده می شود که به دلیل سنگینی زیاد این لوله ، احتمال زیاد زنگ زدگی آنها و نصب و اجرای سخت آنها ، استفاده از این لوله کشی سنتی در ساختمان های امروزی منسوخ شده است .

  • لوله کشی انشعابی

در این روش لوله های آب از یک رایزر اصلی منشعب میشوند . در این قسمت لوله ها پس از وارد شدن به ساختمان از طریق یک کنتور به داخل ساختمان وارد میشود . برای هر واحد مسکونی نیز یک انشعاب از رایزر اصلی گرفته میشود و به داخل واحد ها منتقل میشود ، دلیل نامگذاری آن نیز به این خاطر است .لوله ها در این روش هم به صورت توکار و هم به صورت روکار انجام میشود که بستگی به طراحی ساختمان دارد.

  • لوله کشی کلکتوری

مدرن ترین روش لوله کشی در ساختمان ها است . در این روش لوله ها پس از وارد شدن به ساختمان ، داخل یک فضایی به نام کلکتور میشوند و سپس از کلکتور به هر قسمتی که خواستیم میتوانیم استفاده کنیم ، مثلا می توان لوله ها را برای هر واحد به صورت جداگانه با خروجی و ورودی باز و بسته کردن جداگانه قرار داد و مزیت آن این است که میتوانید جریان آب مصرفی هر قسمت از خانه را به صورت مجزا کنترل کنید و از این طریق هزینه های جاری مصرف آب نیز کمتر میشود .

لوله کشی ساختمان4-لوله کشی گاز

لوله کشی گاز به منظور استفاده در طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه و مواردی است که به گاز احتیاج دارند و بقیه آن نیز برای سرمایش و گرمایش فضا و تاسیسات آن استفاده میشود . متناسب با موقعیت هر خانه و استفاده از وسایل سرمایش و گرمایش آن نحوه استفاده و گاز کشی ساختمان متفاوت است . استفاده از شوفاژ ، بخاری ، شومینه و پکیج های دیواری و آبگرمکن ها میتواند ضرورت و اهمیت طراحی و اجرای اصولی و درست لوله کشی گاز را برای ما روشن میکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *