مقالات آموزشی

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ چه هستند؟ عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ، یکی از بهترین محصولات موجود در بازار است که از الیاف معدنی تهیه می‌گردد. مقاومت عایق پشم سنگ در برابر صوت و حرارت بسیار بالا است؛ از این رو، تقاضا برای تهیه آن از سمت مشتریان نیز روندی افزایش دارد. عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ، می‌تواند تقریبا تا دمای 750 درجه سلسیوس و بیشتر از آن را تحمل کند. از طرف دیگر، نقطه ذوب آن نیز 1300 درجه سلسیوس می‌باشد. با توجه به تمامی این ویژگی‌های مثبت، می‌توان این نتیجه‌گیری را داشت که؛ عایق پشم سنگ یا پشم سرباره، از ضریب انتقال حرارت پایینی برخوردار است و به همین علت، می‌تواند مقاومت بالایی در برابر تماس مستقیم شعله‌های آتش داشته باشد. درست است که این ماده عایق ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد؛ اما از طرف دیگر، مضراتی را نیز دارا است که شما باید پیش از خرید و نصب عایق، از آن‌ها آگاهی پیدا کنید!

بررسی خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ

عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ، به دلیل مزیت‌های فراوان و امتیازهای مثبت بسیاری که دارد؛ جزو پرکاربردترین محصولات در صنعت ساختمان‌سازی و تاسیسات محسوب می‌شود. این ماده عایق، می‌تواند به خوبی مانع از به هدر رفتن انرژی گردد و در نهایت، هزینه‌های شما را کاهش دهد؛ اما این عایق پرمصرف و محبوب، ویژگی‌های منفی و گاها خطرناکی را نیز دارد! در صورتی که قصد دارید تا عایق پشم سنگ را در ساختمان منزل یا محل کار خود نصب کنید؛ بهتر است از این ویژگی‌های نه چندان خوشایند آگاهی داشته باشید و با چشمانی باز، این محصول را خریداری فرمائید.

همانطور که گفته شد، کاربرد پشم سنگ در حوزه‌های مختلفی توسعه یافته است؛ اما مضراتی که این عایق برای انسان‌ها دارد، می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی سلامت آنان داشته باشد. یکی از مهم‌ترین خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ، تحرکاتی است که بر اثر ذرات آن به سیستم تنفسی و ریوی شما تحمیل می‌شوند. در بدترین حالت، امکان دارد خونریزی در بینی و گلو اتفاق بیافتد؛ اما معمولا حساسیت‌های ناشی از ذرات عایق پشم سنگ، تنها موجب تنگی نفس و عفونت ریه می‌شوند. خارش پوست و سوزش چشم، برخی دیگر از عوارض استفاده از این ماده عایق می‌باشند.

شایان ذکر است که؛ تنفس مداوم ذرات عایق پشم سنگ می‌تواند سبب ایجاد سرطان در انسان‌ها شود! البته، این مشکلات معمولا برای افرادی ایجاد می‌گردد که بدون استفاده از دستکش و ماسک ایمنی، اقدام به عایق‌بندی و نصب پشم سنگ می‌کنند. در صورتی که فرد با این ماده عایق تماس مداوم و طولانی مدت داشته باشد؛ اما شرایط ایمنی را رعایت نکند، به احتمال زیاد دچار مشکلات عروقی و قلبی خواهد شد. بنابراین، بهتر است این عوارض را جدی بگیرید تا مانع از بروز مشکلات و بیماری‌های مختلفی شوید که سلامتی شما را تهدید می‌کنند.

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ با آزبست

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ با آزبست

آزبست، نوعی الیاف نسوز است که دارای مقاومت به شدت بالایی در برابر حرارت می‌باشد! برخی شرکت‌ها و کمپانی‌ها از این ماده در نحوه تولید پشم سنگ استفاده می‌کنند؛ غافل از اینکه، این ماده بسیار مضر است و استفاده از آن جهت تولید محصولات مختلف در بسیاری از کشورها ممنوع شده است! البته، کسب و کارها و تولید کنندگانی که این ماده را در روند تهیه محصولات خود استفاده می‌کنند، کاملا به صورت غیرمجاز این عمل را انجام می‌دهند.

استفاده از آزبست، می‌تواند عوارض بسیار خطرناک و غیرقابل جبرانی همچون بروز سرطان یا بیماری‌های ریوی مختلف را به همراه داشته باشد. معمولا، این عوارض با گذشت چندین سال خود را نشان می‌دهند! این ماده را از لحاظ خطرناک بودن و مضر بودن، می‌توان در رتبه سوم بعد از سرب و جیوه قرار داد. به علاوه، آزبست نه تنها برای انسان‌ها؛ بلکه حتی برای محیط زیست نیز خطرناک خواهد بود. به گفته برخی از متخصصان، کار کردن با این ماده حتی از سیگار کشیدن هم عوارض ریوی سهمگین‌تری را به دنبال خواهد داشت. حال ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آمده باشد که؛ آیا در عایق پشم سنگ آزبست وجود دارد؟

پاسخ این سوال خیر است! عایق پشم سنگی که به صورت استاندارد تولید شده باشد، به هیچ عنوان از آزبست استفاده نکرده است؛ اما با توجه به اینکه آزبست خاصیت عایق بودن دارد، برخی از شرکت‌ها ممکن است به صورت غیرقانونی از این ماده در تولید محصول پشم سنگ خود استفاده کنند. به همین علت، بهتر است پیش از تهیه محصول مورد نظر، در رابطه با متریال به کار برده شده در آن تحقیقات کافی را انجام دهید.

5 نکته ایمنی مهم برای نصب پشم سنگ

خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ با آزبست

تا این بخش از مقاله، مضرات و ویژگی‌های منفی که عایق پشم سنگ به آن‌ها دچار بود را با یکدیگر بررسی کردیم؛ اما این عوارض همیشگی نیستند و شما می‌توانید با رعایت نمودن برخی نکات ایمنی، از بروز آن‌ها جلوگیری کنید! در ادامه، 5 نکته مهم جهت ممانعت از بوجود آمدن خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ را بررسی کرده‌ایم که به کارگیری آن‌ها، می‌تواند احتمال بروز هر یک از موارد ذکر شده را به صفر برساند:

  1. به عنوان اولین نکته، شما باید به یاد داشته باشید که تمام سطح بدن خود را بپوشانید! هیچ بخشی از پوست یا صورت شما نباید در تماس با ذرات عایق پشم سنگ باشند. استفاده از لباس‌های سرهمی، دستکش‌های ایمنی و ماسک، یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام اینکار خواهد بود. فراموش نکنید که؛ اگر محل کار شما دارای تهویه هوای مناسبی نیست؛ حتما باید از ماسک استفاده کنید تا این ذرات به درون ریه شما نفوذ نکنند.
  2. پس از اینکه مراحل کار را به اتمام رساندید و تمام قسمت‌های مورد نیاز از عایق خود را برش دادید؛ لازم است قسمت‌های اضافی و دور ریز را از اطراف محیط کارتان دور کنید! به بیان دیگر، حتما باید فضای اطراف خود را به صورت کامل تمیز کنید تا ذره‌ای از این عایق در آنجا باقی نماند.
  3. شما علاوه بر اینکه چهره خود را با ماسک می‌پوشانید، باید حتما از عینک محافظ نیز حین کار استفاده کنید تا ذرات این عایق به داخل چشمان شما فرو نروند.
  4. اگر امکان دارد، حتما حین کار کردن با این ماده عایق، تمامی درب و پنجره‌های محیط را باز بگذارید! اینکار، به تهویه هوا کمک بزرگی خواهد کرد. به علاوه، احتمال بروز عوارض و مضرات ناشی از پشم سنگ نیز کاهش پیدا خواهند کرد.
  5. پس از اینکه پروژه نصب عایق را به صورت کامل به پایان رساندید، فراموش نکنید تا دست‌ها و صورت خود را به صورت کامل شستشو دهید. با انجام اینکار، اگر ذره‌ای از الیاف بر روی چهره شما نشسته باشد، کاملا پاک خواهد شد.

با مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ و حتی دیگر عایق‌های موجود در بازار، متوجه خواهید شد که هر نوع از محصولات چالش‌ها و معایب خود را دارند و شما برای استفاده از آن‌ها، بایستی حتما برخی نکات ایمنی را رعایت کنید. نمی‌توان گفت که عایق پشم سنگ نسبت به پشم شیشه معایب کمتر یا بیشتری دارد؛ زیرا، علاوه بر ویژگی‌های آن‌ها، حوزه کاربردی‌شان نیز با یکدیگر متفاوت است! خوشبختانه، با وجود تمامی این معایب، قیمت پشم سنگ نسبت به دیگر عایق‌ها مقرون به صرفه‌تر و مطلوب‌تر می‌باشد. بنابراین، هزینه شما جهت عایق‌بندی ساختمان کاهش پیدا خواهد کرد.

جمع‌بندی خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ

همانطور که در این مقاله خواندید، سعی شده است تا از صفر تا صد خطرات و مشکلات استفاده از پشم سنگ برای شما شرح داده شود. مطاله این نکات، به شما کمک می‌کند تا با ذهنی بازتر و آگاه‌تر، از این محصول استفاده کنید و مواردی که در جهت رعایت ایمنی حین استفاده از پشم سنگ در این مقاله ذکر شده‌اند به شما کمک می‌کنند تا از بروز این خطرات جلوگیری نمائید! امیدوار هستیم این اطلاعات برای شما مفید بوده و سوالات شما را برطرف نموده باشند. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ بدست آورید؛ حتما دیگر مقالات ما را مطالعه فرمائید.

منبع: epicgardening

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *